06 05 2006

ADANALIYIK BİCİ YERİK ŞALGAM İÇERİK

BİCİ BİCİ

Bici bici Adanalı olmayanlara çocuklara banyo yaptırılması olayını hatırlatırsa da Adanalı olanlara oldukça lezzetli bir Adana tatlısını hatırlatır.Benim çocukluğumda seyyar tablalarda  satılırdı bici bici. Son yıllarda seyyar tablaların yanı sıra bazı cafelerde de satılmaktadır.Biraz titiz bir anne olduğum için evde çocuklarıma kendim hazırlar yediririm bici biciyi.Evde merak edip bu Adana tatlısını yapmak isteyen dostlar ;isterseniz tarifini vereyim size.

 

BİCİ BİCİNİN YAPILIŞI:

1 paket (200gr) nişasta,10 bardak su ile koyu kıvamlı bir paluze pişirilir .1-2 parmak kalınlığında tepsiye dökülür ve soğumaya bırakılır.2 bardak şeker,yarım çay bardağı gül suyu,bir çimdik kırmızı gıda boyası ile 2lt soğuk şerbet hazırlanır. Servis yaparken bir kaseye önce küp küp dilimlenmiş paluze,üzerine rendelenmiş buz,daha sonra pudra şekeri konulur.En üstüne de soğuk şerbet bolca konulur.Afiyetle yenir.

ŞALGAM SUYU

Adana’da neredeyse içme suyu kadar tüketilen bir yöresel içeceğimiz de şalgam suyudur.Kırmızı havuç,şalgam turbu,tuz,maya ve sudan yapılan bu içeceğin yararları saymakla bitmez.

NASIL YAPILIYOR?
Şalgam suyu, mor havucun özü alınarak yapılıyor. Önce, bulgur unu mayalanıp bir hafta bekletiliyor, iyice ekşidikten sonra tülbent bezine sarılıp ,dut ağacından yapılan özel tahta fıçılara bırakılıyor. Ardından,  10 litrelik fıçı için 2 kg mor havuç iyice temizlenip kaynatıldıktan sonra kaynatıldığı suyla birlikte bu fıçılara konuluyor, üzerine de şalgam turpu dilimleri yerleştiriliyor. Tahta fıçılarda bir hafta daha bekletilen bu karışıma tuz ilave ediliyor.

Fıçı içinde şarap gibi olgunlaştırılan şalgam, bekleme süresi sonunda süzülerek içime hazır hale getiriliyor. Şalgam suyunu acılı olarak içmek isteyenlerin bardağına ise bir miktar süs biberinden elde edilen acı sos ilave ediliyor.

 

AŞLAMA

Diğer bir yöresel içecek ise  yazları içilen aşlama denilen soğuk meyan şerbetidir. 
Karaciğeri arındırıcı ve kuvvetlendirici etkisi vardır. Kronik yorgunluk sendromunda kullanılır. Sokakta satış yapan aşlamacıların kıyafetleri ve servis şekli oldukça ilgi çeker.


1379
0
0
Yorum Yaz