09 05 2006

ADANA KAZANCILAR EĞLENCESİ

 

 Adana’da 737 kişi katıldığı bir anket yapılmış.Adana dışındayken en çok Adana'nın neyini özlersiniz diye sormuşlar katılımcılara.
Katılımcılar;
Kebabını (%35,41), Kendisini (%32,02), Şalgamını (%7,60), Şırdan ve mumbarını (%5,43), Göl kenarını (%5,16), Portakal bahçelerini (%5,02), Sulama kanallarında geçen yaz tatillerini (%3,66), Kazancılar Çarşısı’nı (%3,26), Daş gadayıfını (%1,63), Halka dadlısını (%1,09) demişler.

Bugün de müsadenizle kazancıları tanıtmak istiyorum sizlere.



Adana'da "kazancılar çarşısı" adında bir yer vardır. tarihi bir çarşı. bakır, teneke eşya yapanlar, ayakkabı imalatçıları v.s. dolu büyükçe bir çarşı. tarihi Büyüksaat'in hemen yanında.Gündüzleri esnaf ürettikleri ürünleri sergiler ve satarlar.Akşam olup esnaf kepenklerini kapattıktan sonra bambaşka bir hayat başlar orada.Oradaki lokantalar masalarını sokağa sıralarlar. Siz oturur oturmaz, yeşilin türlü çeşidi masanıza konur.yanı başına bir soğan salatası bir ezme salata hemen gelir.İçecekler size kalmış artık ne içerseniz.Kazancılara gelmişken rakı ve şalgamı bir arada içmemek olmaz doğrusu.



Siz daha ne isteyeyim demeye fırsat kalmadan lokantanın şefi size hemen küçük bir fındık lahmacunu, sonrası tadımlık çiğ köfte, yine aynı şekilde tadımlık bir içli köfte koymuştur bile.Arkasına ciğer şiş gelir aman  fazla kaçırmayın daha arkasından kuşbaşı arkasından da meşhur adana kıyma kebap gelecek ona da yer ayırmak lazım.

Bu arada fasıl heyetide masalar arasında sanatlarını icra etmeye başladılar bile.Önce ağır şarkılar ilerleyen saatlerde insanın kanını kaynatan parçalar.Bir de bakarsınız ki bazıları çoktan çıkmış masaların üzerine oh oh yandan yandan döktürmeye başlamışlar bile.Öyle utanma sıkılma yok ister oturduğunuz yerden ,isterseniz masa üstünde sizde başlayın şöyle bir güzel kurtlarınızı dökün.Yoksa zor eritirsiniz yediklerinizi.

Sevgili dostlar Adana ile ilgili yazılacak o kadar şey var ki .Galiba biraz kabak tadı verdi müsadenizle biraz ara vereceğim Adana yazılarıma.İlerleyen günlerde tabi ki paylaşacağım yine sizlerle Adana güzelliklerini.Kısacası kurtuluş yok benden.




 

791
0
0
Yorum Yaz